האם יש לך כאבי צוואר או כתפיים, עוויתות בגב, כאבים ונוקשות בגוף? יכול להיות שהם נובעים מיציבה לא נכונה שגורמת לכאבים או מבחירה שגויה של חזיה או גם וגם. איך נדע את הסיבה ומה אפשר לעשות כדי להקל על המצב? הכל בכתבה שהכנו לכן

 

עבור רובנו, כאבי צוואר, גב וכתפיים הם הסכנה של אורח החיים המודרני: אנחנו יושבות ליד השולחנות שלנו, בגב כפוף, אנחנו רכונות מול המחשבים שלנו, הראש שלנו והצוואר פונים למטה כי אנחנו מסתכלות במסכי הטלפונים שלנו. כל אלה יכולים עם הזמן להוביל לכתפיים מעוגלות, למראה כפוף ולתנוחת ראש קדימה המכונה צוואר טכני ומלווה בכאב.

 

איזה מסר משדרת היציבה שלנו לסביבה שלנו?

ישנם הרבה מחקרים על היתרונות הפיזיים של יציבה טובה - עמוד השדרה בריא יותר, פחות בלאי במפרקים, פחות כאבי ראש, העיכול טוב יותר, אפילו השינה טובה יותר – אבל זה לא הכל.

מחקרים הראו איך אנשים ונשים עם יציבה טובה יותר נתפסים כבעלי ביטחון עצמי רב יותר מאשר אלה שלא עומדים/ות זקוף.

בהרצאת TED המפורסמת של ד"ר איימי קאדי, מומחית לניתוח שפת גוף מהמפורסמות בעולם שהרצאותיה זוכות למיליוני צפיות ביוטיוב, היא מסבירה את המחקר שלה על האופן שבו אנשים שפטו אחרים על פי הדרך בה הם עומדים או יושבים. הממצאים האלה אולי לא יפתיעו אותך, כי עמידה זקופה מתקשרת אוטומטית עם ביטחון. אבל מה שכדאי לדעת עוד הוא איך גם אנחנו יכולות, על ידי אימוץ תנוחות עמידה זקופות, להערים על התודעה שלנו וכתוצאה מכך להרגיש חזקות יותר, בטוחות יותר ומוצלחות יותר.

 

מכירות Fake it until you make it? אז כזה. בהתחלה אולי תרגישו שזה מזויף עד שבשלב מסוים תרגישו שזה עובד, העמידה זקופה ומשדרת ביטחון לסביבה וגם אתן מרגישות ככה בעצמכן.

 

מחקרים אחרים מראים שאנחנו יכולים לשפר את מצב הרוח שלנו, את הביטחון העצמי ואת רמות האנרגיה שלנו כשאנחנו לא מתכווצות או מכווצות. כלומר, תנוחות ההתכופפות היומיומיות לא רק מכווצות את גופנו וגורמות לכאב אלא גם משפיעות על הנפש שלנו. מדהים, נכון?!

 

וכמובן, בגלל שאנחנו סילייה די, אנחנו חייבות לציין שכאשר את מתכופפת קדימה כל הזמן, זה לא עוזר לחזה שלך להיראות מעוצב ומורם, להפך! בסיטואציה כזאת, את עוד יותר צריכה חזייה שתרים את החזה. בחירה ולבישה לא נכונה של חזייה יכולה לגרום לך לתחושת אי נוחות וכאב.

ואת זה לא רק אנחנו אומרות אלא האגודה לכירופרקטיקה של בריטניה שהוציאה אזהרה שלבישת חזייה בגודל לא מתאים, שלא מספקת תמיכה ראויה גורמת לכאב, שפשופים וליקויים ביציבה.

 

חזייה במידה לא מדויקת עבורך או בגזרה שלא מתאימה למבנה הגוף שלך עלולה ללחוץ על בית החזה והצלעות שלך, מה שאפילו יכול להקשות עליך לנשום עמוק ולהרגיש טוב.

אם הגב שלך כואב, את בטח תוהה האם אי הנוחות נובעת מהחזיה שבחרת או מהיציבה שלך. הנה שאלות שאת צריכה לשאול את עצמך כדי להבין את התשובה:

 

 1.  תפקיד החזייה שלך הוא לתמוך בחזה שלך, להחזיק אותו ולא להשטיח או ללחוץ עליך בדקי האם רצועת החזייה שלך יושבת סביב הגוף שלך? אם היא עולה למעלה, יכול להיות שהמידה שבחרת גדולה מדי; אם היא לוחצת ומשאירה סימן בגופך, המידה קטנה מדי. נסי להתאים את הרצועה באמצעות הקרסים מאחור ותראי אם יש שיפור, אבל סביר להניח שהחזייה שלך פשוט ישנה מדי, או שהיא פשוט לא במידה הלא נכונה.
 2. האם רצועות הכתפיים חודרות פנימה וגורמות לסימנים על העור? או להיפך, האם הרצועות מחליקות לך מהכתפיים? אם כן, זה סימן שרצועות החזייה שלך לא עושות את העבודה, הן רופפות מדי ואם יש לך חזה גדול אולי הן לא מספיק רחבות וחזקות כדי לתמוך בו ולמנוע את העומס על השכמות, הכתפיים והגב.
  נסי (במידה והן מתכווננות) להתאים את הרצועות ואם זה לא עוזר, אולי את צריכה חזייה חדשה (חזיות מתחילות לאבד את הגמישות שלהן אחרי שנה).
 3. האם רקמת השד שלך קופצת מתוך הקאפים של החזייה שלך? יכול להיות שאת צריכה קאפ במידה יותר גדולה או יותר קטנה או בגזרה אחרת.

 

אם החזייה שלך מתאימה היטב ואת עדיין סובלת מכאבי גב, נסי כמה מהטיפים שלנו לתיקון היציבה ויקלו על הגב והצוואר שלך. בסופו של דבר, יציבה לקויה היא התנהגות חוזרת ונשנית שהופכת להרגל עד שאנחנו פשוט מפסיקות לשים לב לזה. כואב לנו ולפעמים מישהו מעיר לנו שאנחנו כפופות, אבל אנחנו ממשיכות לסבול. אז איך נעצור את המעגל? נתחיל בלהביט במראה ולהסתכל טוב טוב על מה שאנחנו רואות: אם את רואה את דמותך והיא כפופה ולא נוח לך, הנה כמה טיפים פשוטים שיעזרו לך להתחיל לשפר את המצב:

 1. תהיי מודעת ליציבה שלך. בדקי איך את יושבת ועומדת. בהתחלה, תצטרכי לעשות את זה הרבה. ואנחנו מתכוונות לממש הרבה. עד שתגלי איך את רוצה להיראות כשאת יושבת ועומדת ויותר מכך – איך נוח לך.
 2. העמידי בפני עצמך אתגר - עבדי על היציבה שלך רק יום אחד בשבוע. לאחר מכן, תגדילי לשבוע שלם, אחר כך לשבועיים וכן הלאה. מובטח לך שבשלב זה או אחר כבר תראי תוצאות.
 3. מצאי חברה - צרפו לאתגר חברה (או חבר), כדי שתוכלו לעבוד יחד ולעודד אחת את השנייה.
 4. נסי כמה מתיחות פשוטות - ברשת תוכלי למצוא הרבה תרגילים, חפשו אחר תרגילי פתיחת חזה שיכולים להיות מאוד מועילים.
 5. הרימי ראש! בצעי תרגיל פשוט של מתיחת סנטר כדי להציב את הראש והצוואר שלך בהתאמה טובה יותר עם עמוד השדרה שלך.
 6. חפשי עזרה מקצועית - פיזיותרפיסטית או כירופרקט יכולים להתאים לך תרגילים או לבנות את כוח השרירים הנכון עבורך כדי לשפר את היציבה שלך ולהקל על כאבי גב וצוואר.
 7. סבלנות! אל תהיי קשה עם עצמך ותני לזה קצת זמן. אפילו שיפורים קטנים יכולים לעשות הבדל גדול בחיי היום-יום שלך.

 

ב-Celia Dee, אנחנו רוצים שתהיי מרוצה מהפריטים שאת קונה אצלנו ותרגישי יפה כשאת לובשת אותם. אנחנו מזמינות אותך להתייעץ איתנו לגבי היקף החזה ומידת הקאפ כדי להתאים לך את החזיה המדויקת עבורך. אם יש לך הערות על המגוון שלנו או על מאמר זה, תוכלי לשלוח לנו דוא"ל לכתובת cs@celiadee.co.il